Založ si blog

Svetová kríza a hypotekárny bankrot časť 3

Dokončenie článku : Svetová kríza a hypotekárny bankrot.

Jednoducho banky nemajú komu predať založené nehnuteľnosti a ich cena padá a nestačí na 100% poskytnutý úver kryť. To spôsobuje nedostatok hotovosti v bankách.

#

Túto situáciu aj využili niektorí dlžníci a prestali splácať hypotekárne úvery, ak cena ich založenej nehnuteľnosti klesla pod úroveň poskytnutého úveru. Hypotekárna kríza teda pôsobí automaticky na celú ekonomiku a najviac sa prejavuje v poklese stavebnej výroby. V USA pokles stavebnej výroby upadol na viac ako na polovicu, čo sa prejavuje nárastom nezamestnanosti – stavebné firmy a všetci ich subdodávatelia hromadne prepúšťajú zamestnancov.

Vznik finančnej krízy sa teda dá odvodiť z potreby bánk získať peniaze. Kapitál nepozná hranice a vo svetovom hospodárstve sa v každej sekunde presúva mnoho obrovských súm v rámci medzinárodného finančného trhu. Tento trh obchoduje s peniazmi a ich produktmi, ktoré nazývame finančné deriváty. Hypotekárne inštitúcie – banky vydávajú hypotékami zaistené cenné papiere. Za tieto cenné papiere sa ručí hypotékou.

Cenné papiere sú obchodovateľné na burze cenných papierov a majú rôzne označenia. Kto kúpi cenný papier, preberá riziko, že môže dosiahnuť aj stratu, ak úver neprinesie zisk. Cenné papiere sa nakupujú kvôli zisku z poskytnutých úverov. Investuje ten, kto kupuje hypotekárne cenné papiere a chce zarobiť na ich ďalšom predaji, kedy budú ešte drahšie. Na stabilnom hypotekárnom trhu ceny nehnuteľností rastú. Nákup hypotekárnych cenných papierov je výbornou investíciou a finančné spoločnosti ich nakupujú ako bezpečné investície do nehnuteľností.

Bonitu hypotekárnym cenným papierom stanovujú ratingové agentúry, ktoré odporúčajú ich kúpu a predpovedajú zaručené výnosy, aby nalákali investorov. Ratingové agentúry sú však často prepojené práve na banky, ktoré ponúkajú hypotekárne cenné papiere. Tak sa stane, že investori kupujú mačky vo vreci, ovplyvnení ratingovou agentúrou, ktorá možno poberá aj provízie za dobrú reklamu, tzv. rating. Z hypotekárnych úverov sa teda vytvára derivát obchodovateľný na burze. Katastrofálny prepad ceny týchto derivátov, obchodovaných na Wall Street, odštartoval krízu a masový pokles cien nehnuteľností. Napríklad dom, ktorý stál 500 tisíc dolárov, sa dnes nedá predať ani za 200 tisíc dolárov.#

Hypotekárna kríza obnažuje aj hlbší problém. USA v roku 1971 zrušili krytie dolára zlatom a po študentskej nežnej revolúcii a perestrojke sa v bývalom socialistickom tábore zrušilo krytie prácou.Nástup internetu a digitálnych peňazí tak umožnil ďalšie skreslenia medzi hodnotami a cenami.

Preto možno pozorovať paradox, že hlásatelia a oslavovatelia peňazí, tzv. liberáli, sa ich v rozpore s tým, čo hlásajú, už dávno čo najrýchlejšie zbavovali a zbavujú. Majetkové priznania liberálnych politikov dokumentujú iba na Slovensku stovky nehnuteľností na jedno meno. A takmer nulové úspory. Títo ľudia neveria sami tomu, čo hlásajú a nastáva globálna kríza dôvery – nemožno veriť médiám, ratingovým agentúram, prieskumom verejnej mienky, finančnému trhu – ale hlavne peniazom. Ak máte v ruke veľký peniaz a dobrý pocit istoty, asi ste v sebaklame a autosugescii. To platilo pre dolár krytý zlatom. Ak súčasne na inom mieste tlačia ďalšie a ďalšie bankovky, také isté ako držíte v ruke, plné vagóny, cena Vašej istoty klesá a klesá..

Zákon ktorý sa nevzťahuje na dlžníka, ktorým je štát. . .

26.06.2016

Po niekoľko ročnej účinnosti druhej novely musím konštatovať, že len v celkom ojedinelých prípadoch si veritelia vyberú speňažovanie formou dražby, a preto vo väčšine prípadov správca speňažuje majetok predajom mimo dražby za podmienok, ktoré určia konkurzní veritelia v pláne speňaženie. Na samotné speňažovanie je potrebný súhlas súdu formou opatrenia, ktoré je [...]

Likvidačný konkurz pre Slovensko

20.06.2016

V rokoch 1998-2000 možno zaznamenať ďalšiu etapu vývoja. Toto obdobie začína prvou novelizáciou zákona č. 12/1998 Zb. Z., ktorý nadobudol účinnosť 1. februára 1998. Až účinnosťou tohto zákona sa začalo konkurzné právo aplikovať v plnom rozsahu s výnimkou subjektov, ktoré boli ako dlžníci vyňatí z pôsobenia Zákona o konkurze a vyrovnaní. Všetky spôsoby odkladu [...]

Nejako tí kapitalisti musia vzniknúť!

16.06.2016

V historicky ojedinelej a neopakovateľnej transformácii sa objavila „insolvencia“, nemožnosť platiť pre nedostatok peňazí. Účinnosť zákona č. 388/1991 Zb. Z. o konkurze a vyrovnaní sa sústavne odkladala. Po období socializmu s právnym poriadkom bez konkurzného práva, vznikla potreba ho znova oživiť a prijali zákon č. 328/1991 Zb. Z. o konkurze a vyrovnaní, aby sa [...]

Jicchak Herzog

Minúta ticha prerušovaná raketami: Izraelský prezident pripomenul výročie krvavého útoku Hamasu

07.10.2024 06:42

Izrael uviedol, že v Bejrúte zasiahol ústredie tajnej služby hnutia Hizballáh.

Boris Klempa, Peter Kotlár

Virológ o Kotlárovej správe: Je to výsmech vedcov. Ak by sa zakázali mRNA vakcíny, uškodilo by to aj onkologickým pacientom

07.10.2024 06:00

Virológ v rozhovore hovorí, ako bude vyzerať nasledujúca covidová vlna.

Russia Ukraine War Recruitment

Koľko rubľov je Putin ochotný zaplatiť Rusom, aby bojovali proti Ukrajincom, a kedy musia časť peňazí vrátiť štátu?

07.10.2024 06:00

Ruská vláda počíta s tým, že štát v najbližších troch rokoch vynaloží obrovské finančné zdroje, aby ministerstvo obrany získalo do armády posily.

vojna na Ukrajine

ONLINE: Má Putin už len rok? Ruská ekonomika nevydrží financovať vojnu, tvrdí švédsky ekonóm

07.10.2024 05:00, aktualizované: 07:00

Čas nie je na strane Ruska, tvrdí švédsky ekonóm Anders Åslund. Podľa neho je ruská ekonomika v horšom stave, než ako sa tvári Kremeľ.

Mgr.Vladimir Strýček

Štatistiky blogu

Počet článkov: 25
Celková čítanosť: 72098x
Priemerná čítanosť článkov: 2884x

Kategórie