Založ si blog

Prečo len ten bankrot je ?

Príčiny existencie bankrotu podniku môžu byť rôzne, ale zásadná príčina je objektívne pôsobenie ekonomických zákonov, ktoré pôsobia v ekonomikách jednotlivcov, celých svetových zoskupeniach jednotlivých štátov a celého sveta. Treba si uvedomiť, že v našej modernej spoločnosti sa každý deň zvyšuje úroveň poznania ekonomických vied a komunikácie, prenos informácií dosiahol cestou internetu a nových technológií optických vlákien obrovské rýchlosti a dostupnosť širokej verejnosti.

dollars

Prečo len ten Bankrot je?

Rozvoj poznania v oblasti ekonomických vied a následného zavádzania týchto poznatkov do praxe viedol k produkcii špičkových manažérov a ekonomických expertov, ekonomických vedcov, ktorí získali vzdelanie na špecializovaných vysokých školách, kde dostali do svojich hláv všetky teórie ako správne viesť podniky, ako ich správne viesť k prosperite a vyhnúť sa bankrotu.

Na vrcholných riadiacich funkciách veľkých a pre ekonomiku rozhodujúcich podnikov stoja manažéri a celé manažmenty vysoko špecializované na všetky oblasti riadenia podniku. Títo experti reálne sú špičkoví odborníci na riadenie podnikov, manažmentu a majú k dispozícii najmodernejšie informačné technológie, ktoré im zabezpečujú prísun a dostupnosť všetkých informácií z okolitého sveta, aj o vývoji, trendoch ekonomiky, o konkurencii i vzniku nových technológií.

Veľké podniky a koncerny a nadnárodné spoločnosti draho platia svojich géniusov na vrcholných pozíciách pri strategických rozhodnutiach o smerovaní podnikov a zabezpečovaní ich stáleho rozvoja a prosperity, pričom nejde už o rozhodovanie len jednotlivca, ale celých expertných kolektívov manažérov, ktorý pre svoje rozhodnutia ako stále viesť podnik k prosperite majú informačné a finančné potreby plne splnené pre vydávanie tých najsprávnejších rozhodnutí pri vedení podnikov. Jednoducho dnes majú špičkoví manažéri všetko potrebné, od najvyššieho vzdelania cez prístup k informáciám, ktoré zabezpečujú podklady k rozhodnutiam v maximálnej možnej miere, a teda je predpoklad a očakáva sa od nich, že pod ich vedením takto odborne vedený podnik nemôže zbankrotovať.

Omyl, priatelia.

Špičkový manažment tých najlepších kvalít môže úspešne riešiť len obranu proti pôsobeniu zákonov ekonomiky, ktoré v súhrne bankrot podniku majú vo svojom pôsobení ako bežnú realitu a vôbec ich nezaujíma personálne obsadenie manažmentu. Každý podnik raz skončí, tak ako raz vznikne, prejde svojím vývojom tak aj zanikne.

Tak ako človek od zrodu cez detstvo, dospievanie, dospelosť a starobu, kde na konci je všemocná smrť. Tento proces sa v plynutí času nedá zastaviť. Každý človek fyzicky zomrie, nech by sa o svoje telo a zdravie staral čo najlepšie a nech by sa o neho starali tie najlepšie lekárske kapacity na svete, nakoniec zomrie. Prakticky rovnaké je to aj s podnikom a tak ako dĺžka života človeka je rôzna, tak aj dĺžka života podniku je rôzna. Ak človek spraví chybný krok, môže to znamenať jeho okamžitý koniec, napr. ak vstúpi do jazdnej dráhy kamióna, tak zvyčajne zrážku neprežije a zomrie predčasne.

Rovnako aj pri podniku chybnými krokmi je jeho zánik len urýchlený. Riadiť podniky je ako riadiť armádu vo vojne.

Cieľom je dobyť nové územie, získať majetok – peniaze, bohatstvo a poraziť svojich protivníkov, konkurenciu. Podnik chce ovládať čo najväčší podiel na trhu pri predaji svojho produktu, likvidovať konkurenciu, nepriateľa a vytlačiť ho z jeho teritória.

Preto aj podniky vytvárajú spojenectvá a koalície s inými podnikmi, aby boli spoločne silnejší a ťažko poraziteľní. Boj je nezmieriteľný a často sa porušujú aj pravidlá, napr. o priemyselnej špionáži už každý určite počul. Týmto chcem naznačiť, že medzi podnikmi, firmami pôsobí zákon konkurencie.

Každý kto sa o ekonomiku a tzv. trhové hospodárstvo, voľný trh zaujíma už o konkurenčnom boji, konkurenčnom prostredí počul. Slová hospodárska súťaž to vystihujú miernejšie a dávajú konkurenčnému boju trošku prijateľnejšiu, ľudskejšiu podobu, ale v skutočnosti ide o hospodársku vojnu a boj, tvrdý konkurenčný boj, ktorý nepozná zľutovanie a vedie sa medzi podnikmi podľa zákona džungle – ak nezabiješ, ty budeš zabitý.

Vyradenie konkurenčného podniku z trhu znamená pre porazený podnik jeho záhubu, buď ho väčší víťaz zožerie, pohltí a začlení už do svojho majetku a štruktúry, zvyčajne potom, ako donúti majiteľov podnik „výhodne“ predať, samozrejme výhodne pre kupujúceho, alebo činnosť porazeného ukončí bankrot sám.

PS: Nepripadá vám to nejak povedome ? A funguje to nielen na podniky ale aj na politikov …

Zákon ktorý sa nevzťahuje na dlžníka, ktorým je štát. . .

26.06.2016

Po niekoľko ročnej účinnosti druhej novely musím konštatovať, že len v celkom ojedinelých prípadoch si veritelia vyberú speňažovanie formou dražby, a preto vo väčšine prípadov správca speňažuje majetok predajom mimo dražby za podmienok, ktoré určia konkurzní veritelia v pláne speňaženie. Na samotné speňažovanie je potrebný súhlas súdu formou opatrenia, ktoré je [...]

Likvidačný konkurz pre Slovensko

20.06.2016

V rokoch 1998-2000 možno zaznamenať ďalšiu etapu vývoja. Toto obdobie začína prvou novelizáciou zákona č. 12/1998 Zb. Z., ktorý nadobudol účinnosť 1. februára 1998. Až účinnosťou tohto zákona sa začalo konkurzné právo aplikovať v plnom rozsahu s výnimkou subjektov, ktoré boli ako dlžníci vyňatí z pôsobenia Zákona o konkurze a vyrovnaní. Všetky spôsoby odkladu [...]

Nejako tí kapitalisti musia vzniknúť!

16.06.2016

V historicky ojedinelej a neopakovateľnej transformácii sa objavila „insolvencia“, nemožnosť platiť pre nedostatok peňazí. Účinnosť zákona č. 388/1991 Zb. Z. o konkurze a vyrovnaní sa sústavne odkladala. Po období socializmu s právnym poriadkom bez konkurzného práva, vznikla potreba ho znova oživiť a prijali zákon č. 328/1991 Zb. Z. o konkurze a vyrovnaní, aby sa [...]

USA Izrael Gaza univerzity protesty

Polícia zatýkala na pro-palestínskych protestoch na univerzite v New Yorku

23.04.2024 19:49

Biely dom antisemitské vyjadrenia počas študentských protestov na viacerých univerzitách slovne odsúdil.

Thunbergová

Švédska prokuratúra obvinila Gretu Thunbergovú z občianskej neposlušnosti

23.04.2024 19:35

Súdy v minulosti už dvakrát uložili celosvetovo známej aktivistke pokutu za občiansku neposlušnosť na klimatických protestoch.

R1 BB - Slovenská Ľupča, kameň, poklepanie

Odštartovali výstavbu dôležitej cesty na R1. Šoféri sa však na tri roky musia obrniť trpezlivosťou

23.04.2024 18:52

Preťažený úsek, na ktorom pomerne často dochádzalo aj k nehodám, sa konečne skvalitní. Nová štvorprúdová rýchlostná cesta by mala byť hotová do dva a pol roka.

Eurovoľby / Štrasburg / Európsky parlamentu /

Prieskum: Vo voľbách do europarlamentu by uspeli najviac PS, Smer a Hlas

23.04.2024 18:46

Do Európskeho parlamentu by sa nedostali SNS, Slovensko, Za ľudí ani Demokrati.

Mgr.Vladimir Strýček

Štatistiky blogu

Počet článkov: 25
Celková čítanosť: 67773x
Priemerná čítanosť článkov: 2711x

Kategórie